Odpověď na otázku, jaký systém odpadních vod zvolit pro svou nemovitost, závisí na mnoha faktorech. Pokud jste došli k závěru, že domácí ČOV není pro vaše účely tím pravým ořechovým, stále se můžete rozhodnout mezi jímkou a septikem. Ale počkat, nejde o jedno a to samé? Spousta lidí tato zařízení zaměňuje, ale ve skutečnosti mezi nimi panují značné rozdíly.
Čištění odpadních vod
Hlavním rozdílem mezi jímkou a septikem je způsob, jakým čistí odpadní vody. Zatímco jímka odpadní vody pouze akumuluje, septik již provádí částečnou úpravu pomocí anaerobního rozkladu. Mějte na paměti, že v případě tříkomorového septiku doplněného o filtr lze odpadní vody nechat vsakovat. Žumpa neboli bezodtoká jímka nic takového neumožňuje a její obsah se musí vyvážet.
Nutnost vyvážení
Jímka, a to zejména pokud je využívána často a disponuje menším objemem, vyžaduje časté vyvážení. Plná jímka není funkční – a proto si musí majitelé hlídat, kdy je nejvyšší doba na vyprázdnění fekálním vozem.
A septik? I ten se musí čas od času vyprázdnit, ale v porovnání s jímkou méně často.

Legislativa
Co se týče zákonných povinností, u obou zařízení je třeba myslet na určité věci.
V případě žumpy je povinný vývoz odpadu a současně uchovávání dokladů o vývozu (až 2 roky zpětně). Vodoprávní úřad je povinen provádět kontroly a ověřovat, zda je majitel bezodtoké jímky plní.
Realizace septiku (je považován za vodní dílo) se zase neobejde bez povolení pro jeho provoz. Jímka je z pohledu zákona pouhou stavbou, kterou stačí ohlásit.
Náklady na provoz
O peníze jde především, nebo ne? Pro většinu lidí jsou náklady prakticky nejdůležitějším faktorem při výběru. A zatímco pořizovací cena obou systémů může být podobná, provozní náklady na jímky jsou výrazně vyšší. Důvodem je častější vyprazdňování, což se v domácím rozpočtu projeví především v případě větší rodiny.
Chcete se o jímce, septiku a souvisejících tématech dozvědět více? Pokračujte na blog projekční kanceláře ZAKRA.